Pozvánka na zahájení výstavy v Karlovském muzeu

Bukorýška, Cindoléna, Mexiko, Borsučí, Čína či Kršélky. To jsou některá ze jmen, s nimiž se setkáme v krajině Velkých Karlovic, Karolinky a Nového Hrozenkova. Někdy jsou jména usedlostí, hor, potoků, údolí, luk či lesů prozaická, jindy tajuplná a exotická. I za těmi nejobyčejnějšími se ale skrývá zajímavý příběh. Příběh o lidech, kteří na tom místě žili, o jejich osudech, každodenní lopotě i svátečních chvílích, o jejich setkávání s přírodou a druhými lidmi, a to v časech zlých i dobrých, veselých i smutných.

V názvech míst jsou vepsány dějiny obce a lidí, kteří v ní žijí. A právě těmto velkým dějinám i malým každodenním příběhům je věnována výstava a stejnojmenná knížka Tajemství v názvech ukrytá – Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov. Knížka a panely výstavy přibližují, jak vznikala jména v krajině a jak se v těchto jménech odrážely přírodní poměry, hospodaření, majetkové vztahy, historické události, rodinné tragédie i setkání s různými nadpřirozenými silami. Dozvíte se například, proč je v Beskydech tolik grúňů a kyčer, jak to bylo s Orságy, které názvy zmizely pod hladinou stanovnické přehrady nebo jak se říká tam u vás.

Výstavu doprovází také ukázka historických pohlednic uvedených obcí. Vernisáž výstavy proběhne 24. listopadu v 13:00. Výstavu bude možné shlédnout od 24. listopadu do 31. března příštího roku v Karlovském muzeu ve Velkých Karlovicích.

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.