Výstavu Tajemství v názvech ukrytá můžete nyní shlédnout na vsetínském zámku!

Výstava Tajemství v názvech ukrytá – Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov – bude ke shlédnutí v Muzeu regionu Valašsko ve vsetínském zámku a to od 18. ledna do 6. března 2016. Je to již třetí štace této výstavy (po Karolovicích a Hrozenkovu) a velice náš těší, že je o shlédnutí výstavy stále zájem.

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Zveřejnili jsme metodiku ochrany místních a pomístních jmen

V sekci Výstupy projektu jsme nově zveřejnili metodiku ochrany místních a pomístních jmen jako kulturního dědictví, která může sloužit jako podklad pro práci orgánů státní správy a samosprávy, orgánů ochrany přírody a krajiny, škol, muzeí a zájmových sdružení při evidenci, využití o ochraně kulturního dědictví uchovávaného v místních a pomístních jménech. Také jsme zveřejnili popis funkčnosti specializované mapy, která umožňuje široké veřejnosti i registrovaným uživatelům pracovat s databází jmen, editovat ji a rozšiřovat její záběr.

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Naše knihy jsou nyní dostupné ke stažení v pdf!

Nově jsme umístili volně ke stažení pdf verze všech čtyřech knih, které jsme vydali k jednotlivým oblastem, kterými jsme se v našem projektu zabývali:

1) Havířov

2) Ostrava

3) Morávka, Krásná, Pražmo, Raškovice, Vyšní Lhoty

4) Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov

Knihy naleznete ke stažení pod záložkou Výstupy z projektu

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Pozvánka na výstavu v Novém Hrozenkově

Až do konce března 2015 můžete ve výstavních prostorách Památníku Antonína Strnadla v Novém Hrozenkově navštívit výstavu Tajemství v názvech ukrytá věnovanou příběhům jmen chalup, potoků, údolí a hor v obcích při horním toku Vsetínské Bečvy.

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Pozvánka na zahájení výstavy v Karlovském muzeu

Bukorýška, Cindoléna, Mexiko, Borsučí, Čína či Kršélky. To jsou některá ze jmen, s nimiž se setkáme v krajině Velkých Karlovic, Karolinky a Nového Hrozenkova. Někdy jsou jména usedlostí, hor, potoků, údolí, luk či lesů prozaická, jindy tajuplná a exotická. I za těmi nejobyčejnějšími se ale skrývá zajímavý příběh. Příběh o lidech, kteří na tom místě žili, o jejich osudech, každodenní lopotě i svátečních chvílích, o jejich setkávání s přírodou a druhými lidmi, a to v časech zlých i dobrých, veselých i smutných.

V názvech míst jsou vepsány dějiny obce a lidí, kteří v ní žijí. A právě těmto velkým dějinám i malým každodenním příběhům je věnována výstava a stejnojmenná knížka Tajemství v názvech ukrytá – Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov. Knížka a panely výstavy přibližují, jak vznikala jména v krajině a jak se v těchto jménech odrážely přírodní poměry, hospodaření, majetkové vztahy, historické události, rodinné tragédie i setkání s různými nadpřirozenými silami. Dozvíte se například, proč je v Beskydech tolik grúňů a kyčer, jak to bylo s Orságy, které názvy zmizely pod hladinou stanovnické přehrady nebo jak se říká tam u vás.

Výstavu doprovází také ukázka historických pohlednic uvedených obcí. Vernisáž výstavy proběhne 24. listopadu v 13:00. Výstavu bude možné shlédnout od 24. listopadu do 31. března příštího roku v Karlovském muzeu ve Velkých Karlovicích.

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Pozvánka na zahájení výstavy v Památníku Raškovic

Bukoryšňata, Strongy, Biňotky, Prašivá, Zlaň, Amerika či Kršle. To jsou některá ze jmen, s nimiž se setkáme v krajině Morávky, Krásné, Pražma, Raškovic a Vyšních Lhot. Někdy jsou jména usedlostí, hor, potoků, údolí, luk či lesů zdánlivě obyčejná, jindy tajuplná a exotická. I za těmi nejobyčejnějšími se ale skrývá zajímavý příběh. Příběh o lidech, kteří na tom místě žili, o jejich osudech, každodenní lopotě i svátečních chvílích, o jejich setkávání s přírodou a druhými lidmi, a to v časech zlých i dobrých, veselých i smutných.

V názvech míst jsou vepsány dějiny obce a lidí, kteří v ní žijí. A právě těmto velkým dějinám i malým každodenním příběhům je věnována výstava Tajemství v názvech ukrytá – Morávka, Krásná, Pražmo, Raškovice, Vyšní Lhoty. Výstavu doprovází stejnojmenná knížka, která spolu s výstavou přibližuje, jak vznikaly jména v krajině a jak se v těchto jménech odrážely přírodní poměry, hospodaření, majetkové vztahy, historické události, rodinné tragédie i setkání s různými nadpřirozenými silami. Dozvíte se například, jak stará jsou jména v krajině, proč je v Beskydech tolik grúňů a kyčer, které názvy zmizely pod hladinou přehrady na Morávce nebo jak se říká tam u vás. Těšíme se setkání na zahájení výstavy v pátek, 29.11., v 17:00 v Památníku Raškovic. Výstavu bude možné shlédnout od 25. listopadu 2013 do 7. února 2014.

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Přednáška pro veřejnost v Ostravě-Vyškovicích

Od Červa k Sýkoráku

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Přednáška pro veřejnost v Ostravě-Hrabůvce

Zveme Vás na přednášku a besedu o názvech míst v Ostravě. Přednášet bude dr. Jaroslav David z Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Přednáška spojená s besedou se uskuteční v knihovně na Závodní ulici 47 v Ostravě-Hrabůvce dne 29.5. v 17:00.

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Nová mapová aplikace spuštěna!

Spustili jsme novou mapovou aplikaci – http://www.nazvymist.cz – na které jsou postupně zveřejňovány dosavadní výsledky našeho výzkumu.

Rubriky: Různé | Napsat komentář

Přednáška pro veřejnost o názvech v Havířově

Kde: Stálá expozice k historii Havířova a hornictví, Společenský dům Reneta:
Kdy: 21.3. od 17.00 hod.
Co: Paměť města – názvy míst v Havířově
– beseda s Jaroslavem Davidem, odborným asistentem Katedry českého jazyka Ostravské univerzity. Vstup zdarma

Rubriky: Různé | Napsat komentář